Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

4 grudnia, 2019 0 przez Mikołaj Online

Duński Saxo Bank jak co roku stracił swoich 10 szokujących prognoz na najszybszy rok. Tym zupełnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grupy Europejskiej, Donald Trump przegra wspólnie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bycie się… wygranym w postaci młodej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to doświadczenia, które potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku ostrzega przed chwila prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie stał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją teraz są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak wskazują autorzy raportu, istnieje wówczas „etap mało prawdopodobnych, jednak często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są więc jego dostępne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich działania wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że pytania o największym wpływie – szokujące dla świata – więc też nieco spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod każdym względem tematem przewodnim będzie wystarczająca zmiana status quo. Rok bieżący zapewne istnieć jak wielkie wahadło, wydobywające się w punktu przeciwieństw dotyczących polityki w znaczeniu ogólnym, polityki gospodarczej i fiskalnej, a ponadto – co równie ważne – ochrony środowiska. W tekście szeroko rozumianej polityki świadczyło to nagłą porażkę populizmu, zastąpionego zmierzaniem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W nawiązaniu do kształtowania polityki mogłoby toż znaczyć, że banki centralne zejdą na dalszy plan, i że nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich rolę w zasięgu kosztów związanych z bazą i formą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym wygranym w postaci młodej oraz czarnej sił
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stanach Połączonych w kontrakcie z brakiem zwrotu z lokat w niniejszym rynku, wezmą z szansie i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w prostych krajach. Zbiegnie się wtedy w toku z kolejną rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie wówczas zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich kondycji i szukanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na większe wartości spowodują, że cena ropy Brent powróci do gustu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji okaże się to oznaczającym zwycięstwem nie tylko dla Rosnieftu, ale zarówno dla finansów publicznych, w jakich próg rentowności budżetu na 2019 r. budował się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Dodatkowo w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na wynik za wysokiego szumu medialnego i prostych zwrotów z lokat. A w moc kolejnych zobowiązań w zasięgu polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na samochodach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obu frontach: po ważne jak najszerszy na świecie dostawca łączonego w samochodach palladu, i w 2019 r. odnotowującego drinki z najdoskonalszych wyników na placach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Budynek oraz wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy wzrost cen tego metalu.

Po drugie, Rosja weźmie na odstąpieniu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na placu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, i najwięksi niemieccy producenci samochodów zaczną w cali rozwijać produkcję, aby zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na ograniczenie eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w skutku zwiększonego popytu oraz szerszych cen oraz też kiedy w sukcesie Rosnieftu ceny jego części wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie promować wartość kosztem wzrostu
Pisany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) znacznie w tyle, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z czasu zakończenia systemu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do systemu czysto fiducjarnego dolara, w ramach którego nie ale w Stanach Zjednoczonych, a także na całym świecie wprowadzono na targ biliony USD w perspektyw kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i jeszcze większych wpływów, aby zapobiec całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i światowego systemu finansowego.

Z opieki na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w niskich rejonach skali, a braki w Stanach Połączonych są wielkie i ciągle rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do rozszerzenia bilansu w twórz przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szans na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś ciekawego: płace i wartości zaczną gwałtownie żyć w moc, jak projekty będą przekonywać do gospodarki, kiedy na ironię z względu niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w rezultacie wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z kolei koszt kapitału, eliminując z sektorze spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą rywalizować o finansowanie. W ujęciu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie wyłącznie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie wyjątkowo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot metody i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jeśli w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na pokłady (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki dalej będą zmagać się z poważnym kryzysem. Będą wymagały się zmierzyć z dużym otoczeniem gospodarczym i fizycznym, określającym się strukturalnie wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co jeszcze dużo obniży stopę zwrotu z funduszu innego banków – oraz konkurencją ze karty przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy zakup także na starcie stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej przedstawiająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy moment może bardzo zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do rozpoczęcia tworzeń oraz wykorzystania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę gospodarczą i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w konkretnym okresie nastąpi kolejna, która już doprowadzi stopę referencyjną do niczego, i do tyłu roku nawet nieco ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z końca gospodarczego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do wartość w czerwcu 2014 r., jak to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z ważnej recesji kredytowej. Od ostatniego etapu na sektor ten działały negatywnie dwie wielkie role. Pierwszą z nich istniał wzrost produkcji gazu z łupków w Stanach Zjednoczonych i szybkie wzrosty w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy miała znaczenie istna amerykańska rewolucja w dziale produkcji ropy z łupków, w produktu której Stany Zjednoczone broniły się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą grupą był będący kapitał polityczny i gminny stojący za walką ze kolejami klimatycznymi, powodujący duży wzrost popytu na siłę odnawialną. W efekcie niższych opłat oraz zapobiegania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji spółek z branży paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC jeszcze dłużej ograniczać będzie przeznaczenie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie okaże się wygrany – także będzie wówczas razem sygnał ostrzegawczy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo niebezpieczną reklamą była zapowiedź rządu Republiki Południowej Afryki pod wynik bieżącego roku, że w kontrakcie z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z problemami spółki energetycznej ESKOM i mieszkania dostaw trendu w wszelkim świecie przyszłoroczny budżet wzrośnie do największego stopnia z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co jest zdecydowane pogorszenie po tym, jak rodzaj zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w układzie tych kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w niniejszym stanie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM prawdopodobnie istnieć obecną kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: mogą oni stracić chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie jest w okresie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą też także wyjątkowe gospodarki wschodzące o niskiej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą nadzwyczaj zróżnicowane z lat. RPA prowadzi w punktu bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu uderzą we pełnych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i stworzy wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki rozwojowi zainteresowania inwestorów w moc wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. podejmie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny trafią do zrozumienia w historii co najmniej tymczasowego zawieszenia stoi w tekście taryf celnych, polityki walutowej i kupna produktów rolnych.

Ale już na starcie 2020 r. gospodarka amerykańska otworzy się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną istotnej poprawie, a jednocześnie nie będzie dodatkowy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na badania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w wyborach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, i jego administracja w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W ramach tej koncepcji amerykański podatek dobry z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać produkcji w Stanach Zjednoczonych zgodnie z deklarowanymi zasadami „jasnego i aktywnego handlu”.

System ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od wartości danej w wysokości 25 proc. na wszystkie przychody brutto na placu amerykańskim produkowane z produkcji zagranicznej. Uczyni to znane protesty ze karty partnerów handlowych, bo będą wtedy w roli stare taryfy w różnym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zewnętrzne mogą przekazać swoją produkcję do Bądź Połączonych w kierunku uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i sprawna zmiana stanowiska w moc działań na sytuację lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, prowadząc do zastosowania istotnego bodźca finansowego i otwartego umocnienia SEK. Jak powszechnie było wówczas siedzenie w sukcesie szwedzkiej polityki, również kiedy na starcie lat 90., jak to Szwedzi posunęli się za dobrze w progresywnym opodatkowaniu, prowadząc do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w nawiązaniu do imigracji dotarła do celu, w którym społeczeństwo broniło się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje ważną plus ciągle rosnącą liczbę ludzi, którzy kwestionują tę formę, tym tymże wybierając ich z ogólnej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej roli, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną opinię o zignorowaniu przeciwników imigracji, których liczba przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, jak i ich idee były odpowiednie: otwartość i równość dla ludzi oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Ale każde zbyt dużo posunięte życie może przytłaczać, i wszystkie rodzaje pragną istnieć modyfikowalne w sukcesie zmiany okoliczności, by mogły dalej funkcjonować. Inne kraje nordyckie będą odpowiadać o „warunkach istniejących w Szwecji” jak o zagrożeniu, i nie jak o modelu najlepszych prac. Szwecja znajdzie się w recesji, i ze powodu na swój status małej, otwartej gospodarki, będzie wyjątkowo podatna na pełne spowolnienie. To uczucie kryzysu, zarówno społecznego, jak również gospodarczego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom osób i milenialsów
Wybory w Stanach Połączonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Domem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych spółek z rynku opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają obiecująco dla Trumpa, również jak elektorat. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest przestarzały i biały, czyli należy do szkoły demograficznej, która zanika w grupach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a a osoby w wieku 20-40 lat, które są znacznie dużo liberalne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stanach Zjednoczonych, w jeszcze szybszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a ponadto obawami przed zmianami klimatycznymi, w tekście których prezydent Trump pełni rolę piorunochronu buntu jako osoba zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi rzucają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z zamożniejszych przedmieść, jak również milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do konkretnego okresu przejmą władzę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w sytuacji cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry pochodzą z UE
Węgry od momentu dołączenia do UE w 2004 r. odnosiły imponujące sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo płaci się być w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, otwierając się na nakładane przez Węgry – i w postaci premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i rodzin chodzących na sprawa praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że region tenże po prostu się zabezpiecza, chroniąc swoją kulturę przed masową imigracją.

To ciężkie do utrzymania status quo, a obie ściany będą miały trudności z wejściem do zrozumienia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie dokładnie procedowana w sposobie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co jest ważną zmianę retoryki, która zbiega się w toku z transferami z UE, ale zaniknie w układzie najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) wyda na wartości, a koszt w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą jeszcze dochodzić swoje inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i stworzy spadek wartości dolara o 30 proc. w układu do złota. Aby stawić czoła zwiększającej się rywalizacji handlowej i słabościom związanym z rosnącymi zagrożeniami ze karty Miej Połączonych w nawiązaniu do dolara amerykańskiego i opiece nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych stworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR odpowiadać będzie 2 dolarom amerykańskim, co spowoduje z ADR największą wartość walutową na świecie. Celem tego dzieła jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Polskie gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w istocie prowadzenia całego handlu w niniejszym świecie tylko w ADR, przy czym najważniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i kraje OPEC – chętnie podpiszą taką umowę ze powodu na żyjące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja sporej ilości światowego handlu i odizolowanie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Związane będą odnotowywać coraz mniejszy napływ leków na kupowanie swojego podwójnego deficytu. W układzie zaledwie kilku miesięcy USD wyda na wartości 20 proc. w układu do ADR i 30 proc. w układu do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Daj ocenę