W Kołobrzegu znajduje się pomnik, który przedstawia sanitariuszkę Ewelinę Nowak.

W Kołobrzegu znajduje się pomnik, który przedstawia sanitariuszkę Ewelinę Nowak.

20 grudnia, 2018 1 przez Mikołaj Online

Jaki pomnik znajduje się w Kołobrzegu? Czyja postać się na nim znajduje? Dlaczego to właśnie ta postać została wybrana? Serdecznie zapraszam do przeczytania artykułu.

W Kołobrzegu znajduje się pomnik, który przedstawia sanitariuszkę Ewelinę Nowak.

Ewelina Nowak, sanitariuszka z kołobrzeskiego pomnika REGIO-bohaterką.
W województwie zachodniopomorskim znajduje się jeden z najbardziej znanych kołobrzeskich pomników, na którym jest przedstawiona Ewelina Nowak, która jest bohaterską sanitariuszką. To właśnie ona została wybrana REGIO-bohaterem województwa zachodniopomorskiego. Zarówno Kołobrzeg, jak i sama postać Eweliny Nowak może szczycić się dumą, ponieważ przez najbliższe dwa lata wizerunek dzielnej Eweliny Nowak, będzie zdobił jeden z pociągów Polregio kursujących po województwie, była niesamowitą postacią, ponieważ mając zaledwie 19 lat, zginęła podczas walk o Kołobrzeg i ratowała rannego żołnierza.

Został przeprowadzony internetowy plebiscyt, który towarzyszył ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej wpisanej w obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości. To właśnie Ewelina Nowak znalazła się w gronie 16 bohaterów (są wśród nich m.in. Janusz Kusociński, gen. Franciszek Kleeberg, kpt. Władysław Raginis). Ewelina Nowak została wyłoniona ze spośród setki kandydatów. Oczywiście całą pieczę nad kampanią sprawował prezydent Andrzej Duda, który był jej patronatem.

W związku z tym warto wspomnieć, chociażby kilka słów o Ewelinie Nowak, a mianowicie była ona sanitariuszką 14 pułku piechoty, niestety 10 marca rozpoczął bój o tzw. białe koszary. 13 marca w rejonie ul. Trzebiatowskiej. Była ona nie tylko dzielna, ale również niesamowicie odważna, ponieważ narażała swoje życie, ratując życie innych żołnierzy, wyglądało to w ten sposób, że ściągała z pola walki i opatrywała kolejnych, rannych żołnierzy. Bój dawał się Ewelinie Nowak we znaki, odczuwała ogromne przemęczenie, ponadto nie raz była ostrzegana o tym, że zostaną zwiększone ostrzały przez niemieckich snajperów i mimo tego nie poddawała się, a wręcz przeciwnie wracała na pole walki. Jednak ze względu na ogromne przemęczenie, na zwiększoną ilość ostrzałów Ewelina Nowak zginęła u zbiegu ulic Artyleryjskiej i Trzebiatowskiej. Została zastrzelona przez niemieckiego strzelca wyborowego. Jej ciało zostało pochowane na kołobrzeskim Cmentarzu Wojennym.

Autorem pomnika sanitariuszki Eweliny Nowak jest wrocławski artysta, rzeźbiarz Alojzy Cogiel, to właśnie jemu udało się stworzyć ten przepiękny pomnik, który jest jedynym w Polsce, jak i w Europie pomnikiem, który oddaje cześć zarówno wszystkim dziewczętom, jak i młodym kobietom sanitariuszkom, które mimo zmęczenia, mimo potężnych strzałów, nie poddawały się, dzielnie pomagały innym, poprzez udzielanie pomocy rannym na polu walki w okresie II wojny światowej. Pomnik został odsłonięty w 1980 roku.

Ewelina Nowak, jak widać, była wyjątkową kobietą, przede wszystkim bardzo młodą, ale jak widać niezwykle odważną, wyróżniała ją w szczególności empatia, ponieważ za wszelką cenę chciała pomóc innym, mimo ogromnego zagrożenia, wielu przeciwnościom, narażała swoje życie po to, aby pomóc innym rannym żołnierzom. Jest to niezwykle piękna historia, która naprawdę zasługuje na wyróżnienie.

Czytając o Ewelinie Nowak, można wywnioskować, że w dzisiejszych czasach chyba by nie było tak odważnej i dzielnej kobiety, jaką była Ewelina Nowak. Także śmiało, można powiedzieć, że zarówno młode dziewczyny, jak i starsze kobiety, powinny brać z niej przykład, ponieważ jeżeli dzieje się komuś krzywda, nie powinny obojętnie przejść obok potrzebującej osoby, ale powinny wyciągnąć do tej osoby pomocną rękę, ponieważ tak naprawdę nie znamy ani dnia, ani godziny, kiedy my będziemy potrzebować pomocy i wtedy trzeba pamiętać, że dobro zawsze wraca i dobroć, którą damy innemu człowiekowi na pewno do ans wróci.

Także Ewelina Nowak jest postacią, która będzie pokazywała, że Polska powinna być dumna, z tego, że ma tak wyjątkowe i wybitne postacie. Także jak widać, Polska ma się czym pochwalić i szczycić, ponieważ takie zachowanie, jakie pokazała Ewelina Nowak, pokazuje, że dobro innego człowieka było stawiane na miejscu, ponadto nie patrzyła, czy uda jej się przetrwać, czy nie dla niej najważniejszy był drugi człowiek, to aby udało jej się uratować jak największą ilość rannych żołnierzy.

Także w dzisiejszych czasach również powinno się patrzeć na drugiego człowieka, w ten sposób jak robiła to Ewelina Nowak. Czasy teraz mamy spokojniejsze nie ma wojen, ale jest wiele innych sytuacji, w których wiele osób potrzebuje pomocy i właśnie skupiając się na postaci Eweliny Nowak, powinniśmy wyciągać rękę do innej potrzebującej osoby, bywa tak, że potrzebują one zwykłej ludzkiej rozmowy, nie trzeba ich ratować, tak jak to robiła Ewelina Nowak, ale porozmawiać z nią, doradzić czasami takie proste gesty mogą zdziałać naprawdę wiele.

Także Kołobrzeg może być naprawdę bardzo dumny, że ma u siebie tak wspaniałą postać, jaką jest Ewelina Nowak, ponieważ ma prawdziwego bohatera, ponieważ takimi słowami można śmiało postać Eweliny Nowak opisać.

Artykuł powstał dzięki portalowi Play promocje

5 1 vote
Daj ocenę