Szpital w Kołobrzegu, czyli standardy leczenia oraz oferta skierowana do pacjentów
25 stycznia, 2019Szpital w Kołobrzegu, czyli standardy leczenia oraz oferta skierowana do pacjentów. Dostępność szpitali w każdym mieście to kluczowa sprawa dla mieszkańców. Kołobrzeg może poszczycić się posiadaniem własnej placówki zajmującej się całodobową opieką, a także przyjmowaniem nagłych przypadków. Mieszkańcy Kołobrzegu, jak i okolicy miasta mogą tutaj otrzymać bezpłatną pomoc lekarską i fachowe porady dyżurujących lekarzy.
Szpital w Kołobrzegu
Każda wizyta dla ubezpieczonego pacjenta jest w pełni refundowana przez NFZ. Szpital Kołobrzeg to miejsce, w którym można otrzymać nagłą pomoc lekarską, jednocześnie funkcjonują tu poradnie specjalistyczne oraz w pełni profesjonalne laboratorium diagnostyczne.
Szpital w Kołobrzegu – dane podstawowe
Pełna nazwa kołobrzeskiego szpitala to Regionalny Szpital w Kołobrzegu. Placówka znajduje się niedaleko centrum miasta, na zachodnim brzegu Kanału Drzewnego i dokładnie naprzeciw Hali Millenium. Jest to ulica Łopuskiego 31-33. Do głównego wejścia szpitala prowadzą szerokie schody, natomiast boczne wejście przystosowane jest dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
W holu głównym szpitala w Kołobrzegu znajduje się apteka, w której pacjenci mogą dokonać niezbędnych zakupów bez konieczności opuszczania szpitala. Szpital Kołobrzeg cieszy się wieloma korzystnymi opiniami pacjentów. W 2016 roku otrzymał certyfikat „Szpital bez Bólu” dzięki wprowadzaniu nowoczesnych standardów leczenia bólu pacjentów, a także szkolenia w tym zakresie personelu. Szpital posiada ponadto Certyfikaty Zarządzania Jakością ISO, certyfikat „Szpital Przyjazny Dziecku” oraz certyfikat „Szpital Promujący Zdrowie”.
Pacjenci mają możliwość leczenia na trzynastu szpitalnych oddziałach:
Na parterze znajduje się szpitalna izba przyjęć, centrum dializ, zintegrowany blok operacyjny, oddział pediatryczny i odział dzienny psychiatryczny. Niska część parteru to także miejsce, w którym została wydzielona kaplica szpitalna. Po wejściu na I piętro można zauważyć zakład rehabilitacji, odział ginekologiczno-położniczy oraz znajdujący się przy nim odział neonatologiczny. II piętro szpitala zajmuje odział chirurgiczny ogólny, III piętro odział rehabilitacyjny i chirurgii urazowo-ortopedycznej. Na IV piętrze zlokalizowano odział kardiologiczny i chorób wewnętrznych, natomiast V piętro zajmują odziały – neurologiczny i psychiatryczny. Na ostatnim, VI piętrze szpital Kołobrzeg umieścił odział okulistyczny i otolaryngologiczny.
Szpital w Kołobrzegu to również poradnie specjalistyczne
Szpital Kołobrzeg to nie tylko odziały całodobowej opieki nad pacjentami, ale także liczne poradnie specjalistyczne, które przyjmują pacjentów w umówionych terminach w godzinach swojej pracy. Pacjenci w sumie mają do dyspozycji aż 25 różnych poradni. Szpital Kołobrzeg posiada także pomieszczenia nocnej i świątecznej przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, która świadczona jest w dni powszednie od godziny 18:00 do 8:00 oraz całodobowo w weekendy oraz święta. Pacjenci przyjęci na odziały szpitala, jak i leczący się w poradniach mają możliwość wykonania badań w pracowniach diagnostycznych placówki zarówno prywatnie, jak i na NFZ. Jest to laboratorium analityczne i mikrobiologiczne, pracownia endoskopii oraz pracownia diagnostyki obrazowej.
Jakie dokumenty wymagane są do przyjęcia pacjenta?
Szpital Kołobrzeg na swojej stronie internetowej informuje pacjentów o dokumentach niezbędnych do każdorazowego przyjęcia. Jest to dowód potwierdzający tożsamość pacjenta i jego numer pesel, czyli dowód osobisty, paszport, legitymacja szkolna i studencka. Pacjenci zagraniczni są ponadto proszeni o przedstawienia karty EKUZ. Pacjenci ubezpieczeni obecnie nie muszą przedstawiać żadnych zaświadczeń o ubezpieczeniu, ich dane są każdorazowo sprawdzane w bazie eWUŚ. Aby zostać przyjętym do szpital Kołobrzeg, pacjenci powinni przedstawić skierowanie oraz muszą posiada aktualne badania lekarskie, ewentualnie karty informacyjne z leczenia szpitalnego lub inne dokumenty medyczne. W przypadku kobiet zgłaszających się do porodu, skierowanie nie jest wymagane. Jeśli chodzi o zapisanie się do poradni specjalistycznych, szpital Kołobrzeg informuje, iż należy niezbędnie posiadać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. W rejestracji pacjenci otrzymują informację odnośnie wymaganych badań podczas pierwszej wizyty i wtedy zostanie też ustalony termin wizyty u lekarza specjalisty.
Szkoła rodzenia „Bocianek”
Szpital Kołobrzeg oferuje ciężarnym pacjentkom zajęcia w szkole rodzenia „Bocianek”. Jej zadaniem jest pomoc przyszłym rodzicom w przygotowaniu się do nowej roli, w tym przekazanie informacji dotyczących ciąży, porodu, połogu, praw kobiety rodzącej oraz podstawowych zasad opieki nad noworodkiem. Opłata za kurs szkoły rodzenia to 250 złotych. Na zajęcia może uczęszczać zarówno sama kobieta, jak i jej osoba towarzysząca. Zajęcia teoretyczne wraz z ćwiczeniami odbywają się dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i środy w godzinach od 16:00. Zajęcia prowadzą wykwalifikowane położne, a także rehabilitanci, dietetycy czy psycholog.
Zobacz również Gmina Kołobrzeg