Rozliczenie PIT online

Rozliczenie PIT online

21 kwietnia, 2020 29 przez Mikołaj Online

Obowiązkiem naszym jest wypełnienie pit 2019 w tym roku. Data ostateczna to ostatni dzień kwietnia. Nie grożą nam na szczęście żadne kary, po prostu nasza deklaracja zostanie automatycznie zatwierdzona z pominięciem ulg. Warto więc samemu wypełnić pit 2019 tym bardziej, że dziś możemy zrobić to w domu unikając kolejek w urzędach. Jest to możliwe dzięki stronie internetowej epity , gdzie można nie tylko złożyć pit online , ale tez uzyskać porady odnośnie wypełnienia swojej deklaracji podatkowej.

Rozliczenie PIT online

 

Pit 2019 warto wypełnić poprzez epity . Zaprojektowany został bowiem bardzo pomocny kreator, który sprawnie przeprowadzi nas przez proces wypełniania pit online . Na samym początku mamy możliwość wyboru czy chcemy rozliczać się sami czy z potencjalnym współmałżonkiem. Twój epit zostanie więc rozliczony na jednym formularzu PIT-37, co powoduje, że dochód współmałżonków zostanie podzielony na równe części. Dzięki temu mamy możliwość skorzystania z pierwszego progu podatkowego i zapłacić mniejszy podatek ( jeżeli oczywiście we dwójkę nie przekroczyliśmy drugiego progu podatkowego ). Proces wypełniania pit online musi zostać poprzedzony pozyskaniem przez nas formularza PIT-11. Powinniśmy go otrzymać od każdego pracodawcy z którym byliśmy związani umową o pracę w poprzednim roku podatkowym. Tam znajdziemy informację o przychodach, dochodach oraz o zaliczkach na podatek. Na podstawie tego dokumentu twój epit , może zostać przekształcony w deklarację podatkową. W tym celu w kreatorze należy przepisać te dane do formularza deklaracji. epity generują standardowy widok formularza PIT-37 lub widok kreatora, aby ułatwić proces uzupełniania danych.

Po wypełnieniu deklaracji możemy jeszcze przekazać nasz 1 procent podatku na wybrany przez nas cel. Powinien on być związany z akcją charytatywną lub instytucją kościelną. Możemy więc wybrać z listy, gdzie chcemy przekazać podatek ( jest to wybór nie obowiązkowy ). Przed wysłaniem wypełnionej deklaracji należy jeszcze potwierdzić, że jesteśmy faktycznie tą samą osobą za którą się podajemy. W tym celu kreator poprosi nas o podanie dochodu w poprzedniej deklaracji podatkowej. Dla ułatwienia podaje on dokładny numer pola z którego po prostu wystarczy przepisać wartość kwoty. Kiedy weryfikacja przebiegnie pomyślnie twój epit zostanie wysłany do podanego wcześniej urzędu skarbowego. Powinniśmy w tym momencie otrzymać dwie wiadomości e-mail.

Pierwszy powinien informować o poprawnym i zakończonym procesie wysłania naszego pit-a. Druga wiadomość jest dużo bardziej ważna. Jest to bowiem tak zwane UPO, czyli urzędowe potwierdzenie odbioru deklaracji. Kiedy je otrzymamy mamy pewność że nasz pit został odebrany. Musimy jeszcze zwrócić uwagę na kod ( trzy cyfry ), który będzie w wiadomości. Nas będzie interesował najbardziej kod 200. Oznacza on, że wysłana deklaracja nie zawiera błędów i nasza praca właśnie się zakończyła. Jeżeli będzie inny kod, niestety oznacza to pewne problemy. Należy więc sprawdzić w tabeli kodów, co dokładnie oznacza ten, który otrzymaliśmy. Najczęściej pojawiają się problemy z błędami w deklaracjach lub błędem podczas odbioru dokumentu przez urząd skarbowy. Taka sytuację należy więc wyjaśnić do momentu otrzymania ostatecznego kodu 200.

Podsumowując, program epity zdecydowanie lepiej sprawdzi się do wypełnienia deklaracji podatkowej niż ręczne wypełnienie papierowego formularza. Do listy zalet można zaliczyć :

1. Nie musimy stać w kolejkach w urzędach i tracić czas na złożenie deklaracji PIT. Możemy wypełnić pit online w dowolnym czasie i przesłać je elektronicznie do urzędu. Otrzymamy potwierdzenie w formie dokumentu, które zapewnia o poprawnie wypełnionym i dostarczonym rozliczeniu
2. Gdy złoży pit online w sposób elektroniczny to znacznie szybciej możemy otrzymać zwrot podatku. Możemy go otrzymać maksymalnie po 45 dniach, a często nawet dużo szybciej.
3. Łatwo i szybko możemy przekazać 1 procent podatku.

0 0 votes
Daj ocenę