Rowery miejskie w Kołobrzegu

Rowery miejskie w Kołobrzegu

29 listopada, 2019 0 przez Mikołaj Online

30 listopada skończy się sezon rowerowy kołobrzeskiego systemu miejskiego. W sobotę wszystkie jednoślady na gruncie osiedla będą jednoznaczne po raz ostatni w ostatnim roku – po północy już 1 grudnia) zostaną zablokowane w stacjach. Rowery udadzą się na dobrą przerwę, w porządku której przejdą przegląd, konserwację i niezbędne naprawy, by powrócić na trasy już w marcu 2020 roku.

Rowery miejskie w Kołobrzegu

 

Rower Miejski został pobudzony w czerwcu 2017 roku. Jak informuje firma Nextbike w trzecim sezonie mieszkańcy mieli ze 135 jednośladów i 13 stacji. Łącznie kołobrzeżanie i turyści wypożyczyli spożywa w ostatnim roku ponad 88 tys. razy. Najaktywniejsi istnieli w majach letnich. Od czerwca do sierpnia zrealizowali prawie 60% wszystkich tegorocznych przejazdów. W lipcu najwięcej – ponad 18,5 tysiąca, co świadczy, że na dowolnym rowerze zrobiło się 137 przejazdów miesięcznie, czyli średnio 4,5 dziennie.

— Liczba przejazdów w podnoszącym się do celu sezonie pokazuje, ze rower miejski w Kołobrzegu był strzałem w dziesiątkę. Przez siedem miesięcy każdy ze 135 rowerów był wypożyczony średnio 647 razy. Liczba klientów wzrosła o dodatkowe 9 200 osób — podsumowuje Aleksandra Myczkowska-Utrata, dyrektor ds. komunikacji Nextbike Polska. — Już kolej na zimową przerwę, jaka stanie użyta na wykonanie infrastruktury do kolejnego sezonu.

— Nikt nie myśli sobie Kołobrzegu bez Roweru Miejskiego. Jego wielka popularność wśród ludzi oraz gości jest doskonała. Wydłużenie bezpłatnego czasu korzystania z roweru dla mieszkańców posiadających Kołobrzeską Kartę Człowieka było typowym „strzałem w dziesiątkę”. Wśród prawie 10.000 posiadaczy strony to obecnie Rower Miejski zajmuje się największą popularnością. Dla miasta takiego jak Kołobrzeg – największego uzdrowiska w Polsce, namówienie mieszkańców do pozostawienia samochodów i podejmowania z alternatywnych źródeł transportu wciąż było także będzie priorytetem. Rower Miejski doskonale realizuje swoją pozycję – mówi Prezydent Miasta, Anna Mieczkowska.

Dniem z maksymalną liczbą wypożyczeń była sobota 20 lipca. Z jednośladów skorzystano 1 080 razy, co świadczy, ze wszelki bicykl był wypożyczony tego dnia 8 razy. Średni czas wypożyczenia w ostatnim roku wynosił 28 minut i 28 sekund. Mieszkańcy Kołobrzegu najchętniej mieli z układu w godzinach 15:00 – 19:00, kiedy przylegało do ponad 33 proc. wypożyczeń z wszystkiego dnia. W skali tygodnia podział składa się bardzo równomiernie, jednak bardzo wypożyczeń odnotowywano w soboty – 17,6 proc.

Największym zaangażowaniem cieszyły się stacje Latarnia Morska – 15 1010 wypożyczeń oraz Kamienny Szaniec – 13 476 i Ratusz – 9 382. Także pomiędzy tymi lokalizacjami operator odnotował najwięcej przejazdów. Ze stacji: Kamienny Szaniec do Głowa Morska – 3 511 przejażdżek oraz z powrotem – 3 478 a z wypożyczalni Ratusz do Głowa Morska – 1 594.

Najaktywniejszy użytkownik Kołobrzeskiego Roweru Miejskiego w kolejnym sezonie (od 1 marca do 28 listopada) wziął z zespołu 102 razy. Najpopularniejszy rower (numer 63150) wypożyczano 1 347 razy, czyli średnio 5 razy dziennie.

W kołobrzeskim systemie rowerowym do ostatniej chwile zapisałoby się ponad 24,5 tys. osób, z czego 38 proc. klientów w kolejnym sezonie. Łącznie przez trzy sezony od inauguracji systemu wykonali oni 249 tysięcy wypożyczeń.

Kołobrzeski Rower Miejski został pobudzony w czerwcu 2017 roku. Na początkowym etapie obejmował 12 stacji i 125 rowerów. W maju 2018 został dodatkowo rozszerzony o kolejną stację i dodatkowe 10 rowerów, założone przez Knight Frank, która decyduje Parkiem Handlowym Albatros. Kołobrzeska sieć wypożyczalni rowerowych jest już samą z czterech w woj. zachodniopomorskim, w jakim można stosować z wiosny do jesieni z rowerów dostarczonych przez Nextbike Polska

Zobacz również praca Kołobrzeg

0 0 votes
Daj ocenę