Papież Franciszek ustanowił Światowy Dzień Ubogich i przypada on na 18 listopada.

Papież Franciszek ustanowił Światowy Dzień Ubogich i przypada on na 18 listopada.

20 grudnia, 2018 0 przez Mikołaj Online

Kiedy został ustanowiony Światowy Dzień Ubogich? Komu będą służyły Torby Miłosierdzia? Co można do nich zapakować? Serdecznie zapraszam do przeczytania artykułu.

Torby Miłosierdzia dla ubogich w Koszalinie

Papież Franciszek ustanowił Światowy Dzień Ubogich i przypada on na 18 listopada. Jest to dzień, kiedy w większości parafii w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej nie pierwszy i nie drugi raz, ale już po raz kolejny zostanie zorganizowana akcja pomocy Caritasu, która nosi nazwę Torba Miłosierdzia. Do pobrania jest aż 40 tysięcy szt. specjalnego ekwipunku, a wszystko po to, aby wesprzeć osoby potrzebujące. Torby rozdawane będą już w sobotę.

Przedsięwzięcie składa się z dwóch etapów. Każdy, kto chce włączyć się w tę akcję, może zrobić to już w niedzielę, ponieważ zostaną przygotowane w tym celu specjalne papierowe torby zarówno na artykuły spożywcze, jak i chemiczne, także każda z osób może odebrać taką torbę z kościoła. Osoba, która skompletuje potrzebne artykuły zarówno te spożywcze, jak i chemiczne, należy pamiętać, że należy te artykuły zapakować oddzielnie, to takie wypełnione torby, należy z powrotem dostarczyć za tydzień, a dokładniej mówiąc 25 listopada bieżącego roku do parafii. Także wszelcy darczyńcy są mile widziani, ponieważ potrzebujących jest naprawdę wielu. Torby trafią do tych diecezjan, którzy są najbardziej potrzebujący i znajdują się w ciężkiej i trudnej sytuacji materialnej. Ponadto do kogo trafią torby to tak naprawdę zależy to od księży proboszczy, ponieważ to oni doskonale wiedzą, którzy diecezjanie są w potrzebie. Ponadto organizatorzy akcji podpowiadają, że najlepiej zebrać taką żywność, która ma długi termin ważności, czyli mogą to być na przykład takie produkty jak: mąka, cukier, płatki kukurydziane, kawa, herbata, ryż, kasza, makaron, margaryna, olej, słodycze i konserwy, a także różnego rodzaju środku czystości, jak i do higieny osobistej, które również są niezwykle potrzebne, czyli mogą to być między innymi takie produkty jak: mydło, proszek do prania i preparaty czyszczące.

Caritas diecezjalny przygotował się na tę akcję, mając w zanadrzu aż 40 tysięcy toreb. W ubiegłym roku wyglądało to w ten sposób, że niestety nie udało się wszystkich zapełnić, ale udało się zebrać aż 9 tysięcy zarówno żywności spożywczej, jak i artykułów chemicznych, także było tego naprawdę wiele.

Osoby, które nie mają możliwości przybycia do parafii w celu wzięcia torby, mogą je również otrzymać w innych miejscach, które będą się znajdywać poza parafiami. Rozdawane one będą przez młodzież, która się bardzo zaangażowała w projekt „Young Caritas” w sobotę 17 listopada, od godziny 10 do 16 będą czekać na wszystkich chętnych przed Galerią Emka w Koszalinie. Ponadto darczyńcy mogą przynieść wypełnioną torbę zakupami przed centrum handlowym, będzie tam widoczny specjalny namiot Caritasu, do którego można składać wszelkie dary.
Pomyślano również o osobach starszych, samotnych chorych, ponieważ specjalnie dla nich tego samego dnia w Świetlicy dla Seniora, która się znajduje w siedzibie Caritasu w Koszalinie przy ul. bp. Czesława Domina, będą mogli zjeść ciepły obiad, na który są serdecznie zaproszeni, posiłek ten odbędzie się o godzinie 13.

Obiad zostanie również zorganizowany 18 listopada o godzinie 13, na który serdecznie zaprasza Caritas. Obiad odbędzie się w Centrum Kryzysowego dla Kobiet przy ul. Harcerskiej. Na obiedzie są mile widziane nie tylko mieszkanki czy byłe mieszkanki centrum, ale również wszystkie kobiety, które borykają się z różnymi problemami i potrzebują ludzkiej pomocy. Podczas obiadu Caritas podkreśla, że będzie można miło spędzić czas przy kawie i cieście. Ponadto będzie to czas, jak również i szansa na to, aby porozmawiać, wymienić się wzajemnymi doświadczeniami, podczas tego spotkania będzie możliwość zaczerpnięcia informacji, czyli będzie można się dowiedzieć, jak można sobie pomóc, czyli naprawdę warto z takiego spotkania skorzystać.

Młodzi ludzie niezwykle zaangażowali się w projekt „Young Caritas” i w związku z tym w niedzielę 18 listopada ruszą ulicami Koszalina. Podczas spaceru będą poszukiwać osób bezdomnych, wykluczonych, jak również samotnych. Młodzi ludzie wyruszą o godzinie 16. Oczywiście w tym celu będą mieli ze sobą specjalne przygotowane kanapki, które będą chcieli dać potrzebującym, aby mogli się posilić, jednak to nie wszystko, ponieważ będą również nawiązać nić porozumienia poprzez rozmowę z osobami, a wszystko po to, aby pokazać bezdomnym osobom, że wcale ich życie nie musi tak wyglądać, ponieważ w dużej mierze zależy to od nich samych. Młodzi ludzie będą chcieli im pokazać, a zarazem zachęcić do tego, aby podjęli kroki, które zmienią ich życie na lepsze.

W tę akcję włączył się również Dom Miłosierdzia Bożego w Koszalinie, ponieważ zaprasza wszystkich ubogich do siebie na obiad, który odbędzie się 18 listopada o godzinie 13.

Także jest to niezwykle piękna akcja, ponieważ nie należy odtrącać ani potępiać ludzi bezdomnych czy ludzi, którzy potrzebują pomocy, ponieważ tak naprawdę nie zawsze z własnej winy ich życie ułożyło się w taki, a nie inny sposób, dlatego też jak najbardziej należy wyciągnąć do nich rękę. Jest to niezwykle piękne, że również młodzi ludzi biorą w tej akcji udział.

Artykuł powstał dzięki portalowi Nowa chwilówka

0 0 votes
Daj ocenę