Nowy szlak kolejowy przez Kołobrzeg – pociągi będą jeździły z prędkością 200 km/h!

Nowy szlak kolejowy przez Kołobrzeg – pociągi będą jeździły z prędkością 200 km/h!

11 stycznia, 2019 0 przez Mikołaj Online

W Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie odnośnie planowanej modernizacji linii kolejowej 202 i 402. Kołobrzeg uzyska nowe przystanki i zmodernizowany dworzec – rozpoczęcie prac zaplanowano na 2023 rok.

Nowy szlak kolejowy przez Kołobrzeg – pociągi będą jeździły z prędkością 200 km/h!

W Urzędzie Miasta w Kołobrzegu 8 stycznia 2019 roku odbyło się spotkanie w sprawie planów modernizacji linii kolejowej 202 i 402. Pierwszy szlak biegnie ze Słupska do Stargardu, drugi z Koszalina do Goleniowa. Po modernizacji linii jej projektanci zapewniają, że pociągi pasażerskie będą mogły kursować z prędkością nawet 200 kilometrów na godzinę. Jak na razie trwają porozumienia w tej sprawie, a rozpoczęcie prac na wymienionych szlakach kolejowych planowane jest na 2023 rok.

Jak będą wyglądały nowe linie?
Prace na linii 202 i 402 mają mieć spory rozmach. Linia z Kołobrzegu do Goleniowa zostanie w końcu zelektryfikowana, dzięki czemu po torach zaczną kursować nowoczesne lokomotywy elektryczne, zamiast spalinowych. Modernizacja szlaków obejmie budowę dwóch nowych przystanków kolejowych, mianowicie Kołobrzeg Wschód i Kołobrzeg Radzikowo, a między Kołobrzegiem i Koszalinem powstanie nowy tor. Niestety, władze miasta nie przewidują przesunięcia przystanku kolejowego z centrum miasta na jego obrzeża – wymagałoby to bowiem wygospodarowania działki o powierzchni 90 tysięcy metrów kwadratowych, a miasto takim obszarem po prostu nie dysponuje. Dworzec w Kołobrzegu zyska całkiem nowy, znacznie nowocześniejszy wygląd i zgodnie z planem ma na nim powstać nowy, trzeci peron. Zniknie też niewygodna kładka nad torami – w jej miejsce powstanie podziemny tunel, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zmiany na kołobrzeskim dworcu już trwają
Planowana modernizacja linii 202 i 402 jest przedsięwzięciem jeszcze odsuniętym w czasie, jednak remont nie ominął już kołobrzeskiego dworca. Pod koniec 2018 roku zakończono tam część prac, mających na celu unowocześnienie peronów. Przejście podziemne zostało wyremontowane i otrzymało nowe schody, na peronach pojawiła się nowa nawierzchnia i powstały też wygodne windy, które czekają na oddanie do użytku. Znacznie ułatwi to poruszanie się turystów i kuracjuszy, którzy z ciężkimi torbami nie będą już musieli udawać się do kładki nad torami lub wynosić bagaży z podziemnego przejścia. Nowe perony staną się wizytówką miasta i z pewnością obsłużą wielu pasażerów.

 

Zobacz też artykuł praca Kołobrzeg

0 0 votes
Daj ocenę