Magistrat Kołobrzegu oraz firma ATF jednak nie spotkają się w sądzie – właśnie zawarli ugodę
20 grudnia, 2018Magistrat Kołobrzegu oraz firma ATF podpisały ugodę i nie spotkają się w sądzie. W Kołobrzegu wywozem odpadów zajmuje się nowa firma, aż do czasu ogłoszenia przetargu. Miasto z pewnością nie utonie w śmieciach!
Magistrat Kołobrzegu oraz firma ATF jednak nie spotkają się w sądzie – właśnie zawarli ugodę
Miasto Kołobrzeg oraz konsorcjum ATF w dniu 22 listopada 2018 roku zawarły ugodę, dzięki czemu nie spotkają się w sądzie. Obie strony wycofały wzajemne oskarżenia i roszczenia. Przypomnijmy – chodzi o rozwiązaną przez miasto umowę, spółka ATF była bowiem odpowiedzialna za wywóz śmieci z terenu miasta.
Skąd wzięły się wzajemne roszczenia?
Na początku listopada Kołobrzeg wypowiedział umowę konsorcjum ATF na odbiór i wywóz odpadów. Umowa była zawarta na 33 miesiące, a jej wartość wynosiła ponad 9,8 miliona złotych. W odpowiedzi na takie działanie miasta, spółka ATF wystąpiła z roszczeniem zapłacenia kary umownej w wysokości 10 % wartości całego zadania. Od pewnego czasu zarówno sami mieszkańcy, jak i miasto miało zastrzeżenia odnośnie działania firmy i oferowanych przez nią usług, mimo iż wywozem śmieci STF zajmowało się od lipca. W końcu miasto zdecydowało się na ostateczne rozwiązanie zawartej umowy.
Miasto i ATF podpisały ugodę – strony nie spotkają się w sądzie
Ostatecznie, w dniu 22 listopada obie strony podpisały ugodę. Z ramienia miasta zrobiła to Prezydent Anna Mieczkowska. Zgodnie z porozumieniem, obie strony wycofują się z wzajemnych roszczeń oraz wypowiedzi, a wzajemną współprace kończą porozumieniem. Nie ma więc mowy o tym, by Kołobrzeg wypłacił firmie ATF karę umowną. Mieszkańcy nie muszą się jednak martwić tym, kto będzie odpowiedzialny za wywóz śmieci. Od 7 listopada miasto podpisało nową umowę – wywóz i segregacja odpadów realizowane są przez Miejski Zakład Zieleni, Dróg i Ochrony Środowiska. Miasto jednak na tym nie poprzestało, przygotowywane są programy, które pozwolą na ponowne ogłoszenie przetargu lub dadzą możliwość zlecenia zadania odbioru odpadów spółce, która jest w 100% spółką miejską. Do momentu wdrożenia jednej z wymienionych opcji, to właśnie Miejski Zakład Zieleni, Dróg i Ochrony Środowiska będzie zajmował się wywożeniem odpadów. Co ważne, pojemniki mają być opróżniane tak często, jak życzą sobie tego mieszkańcy w ramach zawartej z nimi umowy. Ma to zniwelować niepożądane skutki zmiany firmy zajmującej się odpadami miejskimi.
Artykuł powstał dzięki portalowi Chwilówka w domu kf pmega