Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

4 grudnia, 2019 0 przez Mikołaj Online

Używana przez prawie dwa mln Polaków cierpiących na cukrzycę metformina może nosić w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w projektu wywołania u nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch innych od siebie źródłach. Myśl jest rozwojowa. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą prowadzili z ludźmi wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Jeszcze na środę rano w polskim Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić przedstawiają się krajowi specjaliści w określonych branżach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

– Dołączamy do potrzeby bardzo mocno. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi fachowcy w Polsce rozważą, co prowadzić dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U samego z własnych konsultantów potwierdziliśmy, że został w sposobie „bardzo nagłym” wezwany do Warszawy.

O leku

– Metformina toż dużo znany lek stosowany przy cukrzycy typu II i stosowany przez dużą grupę pacjentów. Z wielu lat wyraża się o tej substancji jako dobrym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a a nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków że być zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Liczy się, iż w Polsce kupuje ją zazwyczaj ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest właśnie najefektywniejszą i najważniejszą substancją wykorzystywaną do działania cukrzycy typu II, używaną ale też często przy leczeniu cukrzycy standardu I. Z paru lat leki z tą podstawą czynną przeżywają swoisty renesans. Odkryto bowiem jej znakomite właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski konsultant ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z znajomych danej wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji zaś w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zaopatrują w leki niemal wszą Europę. Szkodliwą podstawą jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi niezwykle uciążliwy dla wątroby. Posiada więcej działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich rozwój choroby nowotworowej.

GIF wraca z aptek popularny syrop na kaszel

Jedno z swoich źródeł wskazuje, że normy w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co wtedy składa w realizacji?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Że się jednak za kilka lat okazać, że duzi na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej części NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co znacznie

Zarówno Europejska Agencja Leków, kiedy i Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że chwila na oficjalne przykłady będzie po zdecydowaniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W resorcie zdrowia słyszymy, że powinien przystąpić do sytuacji poważnie, zarazem wprawdzie nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co zatem powinni robić cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak już do swojego lekarza rodzinnego. Ten i, w zależności od podanych przez władzę publiczną zaleceń, podejmie decyzję co znacznie. Możliwe jest przestawianie chorych na indywidualne leki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, natomiast są z reguły mniej przyjemne w zażywaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Domowych w Polsce.

Popularny lek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – kiedy z zmianie zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje dopiero w teorii. W działalności aptekarze nadal zmagają się z niedoborami. Jego zdaniem jeśli zostanie podjęta decyzja o wstrzymaniu leków z metforminą w handlu, 1,8 mln Polaków zostanie odseparowanych od działania z dnia na dzień. Przestawienie ich na drugie materiały lecznicze że być wymagające i zdrowotnie, i organizacyjnie. Zazwyczaj w świecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub skasowanie tych środków z rynku europejskiego – co jest niczym dużo możliwe – że być faktem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina wydaje się przerażający – uważa Marek Tomków.

Preparaty na polskim rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Daj ocenę