Katedra Kołobrzeg – zabytkowa i zjawiskowa

Katedra Kołobrzeg – zabytkowa i zjawiskowa

25 stycznia, 2019 0 przez Mikołaj Online

Katedra w Kołobrzegu to miejsce warte odwiedzin nie tylko ze względu na zjawiskowość samej budowli ale i ciekawą historię a także wiele zabytków wypełniających mury świątyni. Kołobrzeg to piękne miasto na naszym wybrzeżu. Cechują go nie tylko piaszczyste plaże, znakomite molo, czy krystaliczna morska woda. To również doskonałe miejsce mające zabytkowe konstrukcje sprzed kilku wieków.

Katedra Kołobrzeg

Każdy wielbiciel architektury z pewnością z wypiekami na twarzy oczekuje dnia w którym zobaczy na własne oczy najcenniejszą budowlę miasta Kołobrzeg, którą jest Bazylika pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny potocznie nazywana kołobrzeską katedrą.

Katedra w Kołobrzegu to monumentalny kościół, który jest znakomitym przykładem gotyckiej budowli, która przetrwała pomimo wieków do naszych czasów by cieszyć oczy wielbicieli sztuki i architektury. To z pewnością jeden z najważniejszych zabytków w Kołobrzegu, którego nie można pominąć będąc w tym mieście lub w pobliskich kurortach.

Katedra Kołobrzeg – wzniesiono ją pod koniec XIV wieku gdzie początkowo pełniła rolę kolegiaty aby później przekształcić się w protestancką świątynię. Niestety część katedry została zniszczona przez toczące się w międzyczasie wojny, lecz na szczęście została odrestaurowana.

Katedra Kołobrzeg – twierdza chroniąca mieszkańców?

Katedra w Kołobrzegu posiada bardzo ciekawą historię. Z pozoru zwykły kościół miał służyć do obrony miasta i mieszkańców. Pewnie zastanawiacie się jak? Z pewnością nie miała być wyłącznie schronieniem a bronią. Po wyniszczających wojnach pod koniec XIX wieku postanowiono odbudować katedrę i dodatkowo uzbroić ją w kule armatnie, które pochodziły między innymi z wojny trzydziestoletniej czy wojen napoleońskich. Miał być to znak ostrzegawczy dla mieszkańców, który symbolizował lata cierpień, mordu i grzechu. Miało to zniechęcić ludzi do kolejnych konfliktów. Kule do dziś tkwią w murach katedry.

Zabytek z zewnątrz, bogactwo wewnątrz

Katedra Kołobrzeg to zabytkowy pięcionawowy kościół, który prawdopodobnie jest jedynym takim w naszym kraju. Ciekawostką wzbudzającą zainteresowanie turystów są krzywe filary, wynikające z terenu, który niestety nie jest zbyt stabilny przez co odchylenie od pionu wynosi kilkadziesiąt centymetrów. Niedawno przeprowadzono gruntowną renowację całego budynku, wymieniono windę dzięki której turyści mogą wjechać na taras widokowy a także wiele innych rzeczy.

Bogactwo katedry jest oszałamiające – posiada ona wiele cennych zabytków, które mają nawet kilkaset lat. Z pewnością do najcenniejszych możemy zaliczyć:
* chrzcielnicę wykonaną z brązu datowaną na rok 1355,
* wspaniały Krucyfiks z 1330 roku,
* żyrandol gotycki, który nazywany jest Koroną Schliffenów z 1523r.
* siedmioramienny świecznik z brązu z roku 1327 znany z imponujących gabarytów waży prawie tonę.

Początkowo świątynia była wyposażona w wiele zjawiskowych ołtarzy, obecnie możemy zobaczyć jedynie pozostałość 4 z nich. Katedra Kołobrzeg jest bogata w liczne obrazy i rzeźby, to najbardziej znanych możemy zaliczyć Figurę Matki Boskiej z Chrystusem (pieta 1430 rok), Płaskorzeźba Ostatnia Wieczerza z końca XVII wieku czy obraz z XV wieku „Rycerz na cmentarzu”. To oczywiście tylko namiastka tego, co czeka odwiedzających w murach katedry. Niestety wiele zabytków padło łupem złodziei podczas wyniszczających wojen, niektóre z nich zdołano ukryć i przechować do dnia dzisiejszego a niektóre odzyskać.

Katedra w Kołobrzeg to z pewnością miejsce warte odwiedzin, nie tylko ze względu na swoją potęgę ale również ciekawą historię i mnóstwo znakomitych pozostałości i zabytków sprzed wielu wieków. Obecnie z przeszłością i dawną kulturą możemy stykać się bezpośrednio w muzeach – tutaj mamy na wyciągnięcie ręki prawdziwą gotycką budowlę wraz z licznymi historycznymi elementami służącymi do dekoracji.

Pomimo wielu wojen i bitew Katedra przetrwała do dnia dzisiejszego by służyć jako element historii, wspierać aktywnie turystykę miasta a także przypominać nam o przeszłości, nawet tej niechlubnej. Każdy, kto odwiedza Kołobrzeg musi przynajmniej na chwilę wstąpić w mury Katedry by choć przez chwilę obcować z dawną kulturą. Obecnie służy ona jako ciekawe miejsce na szlaku turystycznym Pomorza. Jest doskonałym miejscem na spędzenie wolnego czasu nie tylko dla miłośników architektury ale i zwykłego człowieka, który chce odsapnąć od promieni słonecznych i słonej wody.

Zobacz również Ustronie Morskie

0 0 votes
Daj ocenę