Jak zarabiać na ropie naftowej?

Jak zarabiać na ropie naftowej?

26 kwietnia, 2020 0 przez Mikołaj Online

Jak korzystać na ropie naftowej? Od wielu miesięcy jesteśmy zasypywani wiadomościami o szybko drożejącej ropie naftowej. Wielu inwestorów zastanawia się ile na ostatnich pytaniach można zarobić także jak ostatnie w pracy zrobić. A inwestować w ropę można bardzo dokładnie. Dzisiaj w Polsce mamy dostęp do instrumentów gospodarczych oraz narzędzi, dzięki którym każdy spośród nas że w zaciszu domowego fotela korzystać ze kolei cen tego „czarnego złota”.
Dlaczego wszyscy wolą być ropę naftową ?
Ropa jest materiałem, bez którego nie może pracować żadna gospodarka. To drink spośród najbardziej korzystnych surowców strategicznych świata. Ceny ropy od ponad 10 lat ewoluują także z początkiem bieżącego roku przekroczyły poziom 100 dolarów amerykańskich za baryłkę (1 baryłka to 159 litrów). Co więcej, aktualnie, w miesiącu 2008, ropa kosztuje już 125 dolarów, podczas gdy dokładnie 10 lat temu, w miesiącu 1998, za baryłkę płacono marne 16$. Cena wzrosła to o prawie 800%.

Wzrost cen aż do 2006 roku był stosunkowo stabilny. W innej połowie tego roku nastąpiła jednak duża korekta ceny. Wartość ropy spadła z 78$ na 51$. Stanowiła ostatnie jednak tylko chwila wytchnienia dla klientów. Od stycznia 2007 notowania znacznie szybko pną się w górę.

Czym naprawdę handlują inwestorzy i spekulanci?
Na giełdach handluje się głównie kontraktami terminowymi na dwa sposoby ropy. Drinkom spośród nich jest Brent, wydobywana na podstawach na Morzu Północnym, a druga to West Texas Intermediate, wydobywana na Bliskim Wschodzie, natomiast w wielkiej liczbie rafinowana w Kształtach Zjednoczonych – stąd niezwykle powszechna. Ta druga jest zawsze o prawie 1-2$ droższa. Do ostatniego układu dochodzi jeszcze olej opałowy czyli London Gas Oil.

Na każde rodzaje ropy polecane są kontrakty różnic kursowych (CFD), które potrafimy kupować oraz sprzedawać na rachunku w biurze maklerskim. Jeżeli uważamy, że ceny ropy pójdą w górę możemy uzyskać kontrakty CFD , jeżeli natomiast dojdziemy do sądu, że tworzy się na targu korekta to potrafimy kontrakty sprzedać. Dodatkowo, handlując kontraktami CFD korzystamy z dźwigni finansowej. Żeby kupić ropę o cenie np. 50.000 zł będziemy chcieli 3% depozytu zabezpieczającego czyli 1500 zł. Istnieją ostatnie dlatego transakcje dostępne dla wielkiego kręgu inwestorów.

Zobaczmy przykładową transakcję.

W dniu 2 kwietnia 2008 kontrakt CFD na ropę WTI kosztował 100 dolarów.

Inwestor kupuje dwa kontrakty po cenie 100 dolarów. Jeden kontrakt opiewa na 100 baryłek ropy zatem kupuje ropę o cenie 2*100*100 USD = 20.000 USD (około 44 tysięcy złotych).

Aby kupić dwa kontrakty przedsiębiorca musi być na rachunku kwotę potrzebną na depozyt zabezpieczający w wysokości 3% czyli:

3%*20.000 USD = 600 USD (około1320 złotych).

Po miesiącu, w dniu 9 maja 2008, kontrakt CFD na ropę WTI kosztuje 125 dolarów.

Inwestor wyraża swoje role sprzedając dwa kontrakty po cenie 125. Na rachunek gotówkowy wraca kwota z depozytu zabezpieczającego a łączna cena sprzedaży wynosi:

2*100*125 USD = 25.000 USD (około 55.000 złotych).

Zysk inwestora ma zatem: 25.000 – 20.000 = 5.000 USD (około 11.000 złotych)

Gdzie założyć rachunek maklerski a ile pragnę mieć pieniędzy?
Aby korzystać z opisanych transakcji należy zacząć rachunek w zakładu maklerskim, jaki oferuje kontrakty CFD. Dzięki wejściu polski do Grupy Europejskiej mamy pełen wybór brokerów z Londynu, których stawki prowizji należą do najprostszych na świecie. Biura maklerskie mogą uczestniczyć w Polsce za pośrednictwem swoich agentów inwestycyjnych (prowadzonych przez KNF) dzięki czemu każde sprawy powiązane z zaprojektowaniem oraz robieniem rachunku załatwimy w języku polskim nie przejmując się z budynku czy domowego biura.

Konta na układy CFD mogą żyć prowadzone w innych walutach (min. złotówkach, euro, dolarach, funtach, frankach) a mała kwota do otwarcia rachunku np. w EFIX Polska to 1.500 funtów czyli jej równowartość. Zakładając konto będziemy potrafili korzystać z kontraktów na ropę Brent, WTI oraz London Gas Oil a także tysięcy innych instrumentów (indeksów, akcji, walut, metali, obligacji). Wszystko na jednym rachunku inwestycyjnym stosowanym przez internet z dodatkowego mieszkania na ziemi.

Kupować bądź sprzedawać?
Według dobrych opinii analityków ceny ropy będą były. Wciąż występuje na nią zbyt, w ilość jak podnoszą się światowe parki samochodowe. Teraz w Kształtach Związanych jest 250 milionów pojazdów, natomiast w Chinach zaledwie 37 milionów. Nietrudno sobie wyobrazić, do czego chodzi chiński park samochodowy. Chińskie zużycie ropy podwoiło się pomiędzy latami 1994 i 2003, i znów się podwoi do roku 2010. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, iż w roku 2010 Chiny staną się największym światowym konsumentem energii. Należy i mieć o dynamicznie rodzących się Indiach.

Potencjał wydobywczy ropy w końcach członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) jest szybko niemalże wyczerpany. Nie pomoc wciąż zwiększać wydobycia, mimo rosnącego zapotrzebowania. By ceny zatrzymywały się na określonym poziomie niezbędne byłoby „pojawianie się” co parę lat kolejnej Arabii Saudyjskiej ze swoimi złożami.

„Ceny ropy będą wciąż być, gdyż firmy naftowe za kilka inwestowały w produkcję oraz infrastrukturę, żeby potrafiły sobie poradzić z czyściejszym popytem” – uważa finansowy guru Alan Greenspan, były lider FED.

Wszystko to też prognozy wielkich banków inwestycyjnych sugerują dalszy rozwój cen ropy naftowej. Bank Goldman Sachs zakłada wzrost cen do ponad 140$ za baryłkę już w innej połowie 2008 roku. Głośno twierdzi również, że notowania osiągną w ciągu paru lat 200$.

Jest więcej druga strona medalu. Drzewa nie są do nieba a spadające kamienie zabierają się w końcu od ziemi. Na dużo płynnym rynku możemy dlatego oczekiwać i korekt i dużych spadków. Inwestorzy, którzy mają, że przychodzi czas odwrócenia mogą skorzystać kontrakty CFD do spekulacje na stoki.

Ropa naftowa toż niezwykle płynny towar natomiast jej zmiany stosowane są przez miliony inwestorów na świecie. Dzięki nowym procedurom oraz szerocy rynków walutowych możemy i obecnie w Polsce zawierać transakcje na takich tychże warunkach jak inwestorzy z Londynu, Tokio czy Innego Jorku. Warto spośród ostatniego wykorzystywać.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę