Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

14 lipca, 2020 10 przez Mikołaj Online

Lato to czas, w którym chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu i wybieramy się na wycieczki do lasów, parków, czy też nad jeziora. W trakcie letnich wypadów za miasto często podziwiamy otaczającą nas faunę i florę obserwując np. zachowania zwierząt, czy wybujałe rośliny. Niekiedy, zwłaszcza gdy przebywamy w mocno zalesionych terenach, możemy natknąć się na węża. W momencie spotkania tego gada wiele osób odczuwa lęk myśląc, że właśnie widzi żmiję, tymczasem najczęściej ma przed sobą zaskrońca. Te dwa węże da się dość łatwo rozróżnić. Wystarczy jedynie poznać i zapamiętać ich charakterystyczne cechy, które są zazwyczaj widoczne już na pierwszy rzut oka.

Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

Aby odróżnić te dwa gatunki węży, należy posiadać wiedzę dotyczącą ich podstawowych cech, takich jak np. budowa i kolor ciała. Warto jednak wiedzieć, że większość węży ucieka na widok człowieka i często nie daje czasu na wykonanie oględzin. Zdarzają się jednak osobniki, które wylegują się w ciepłych piaszczystych, bądź kamienistych miejscach i wcale nie zamierzają uciekać. To częsty widok spotykany np. w pobliżu górskich szlaków, bądź leśnych tras rowerowych i pieszych. W momencie spotkania węża pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pamiętać jest charakterystyczny zygzak, występujący na ciele żmii zygzakowatej. Jeśli takiego nie widzimy, możemy być spokojni. Prawdopodobnie mamy bowiem do czynienia z innym rodzajem węża. Jeśli gad jest spokojny możemy także zwrócić uwagę na jego głowę. U żmii jest ona wyraźnie oddzielona od reszty ciała. Warto jednak wiedzieć, że w Polsce występuje gatunek węża, który bardzo łatwo pomylić ze żmiją. To gniewosz plamisty, na którego grzbiecie występują charakterystyczne brązowe plamy, które niekiedy wyglądają właśnie jak zygzak. W przeciwieństwie do żmii gniewosz nie jest jednak jadowity, stąd też nie należy się go bać. W stresie żmija bywa mylona także z zaskrońcem. Takie pomyłki zdarzają się jednak znacznie rzadziej, niż w przypadku gniewosza plamistego. Zaskroniec diametralnie różni się bowiem od żmii. Jego ciało ma jednolity, najczęściej szary, bądź brązowy kolor, a na jego głowie znajdują się dwie charakterystyczne żółte plamki. Dzięki nim, bardzo łatwo rozpoznać zaskrońca, który nie jest jadowity, a na widok człowieka ucieka, bądź udaje martwego.

Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

Cechy charakterystyczne zaskrońca

Zaskroniec zwyczajny może osiągać do 100 centymetrów długości i najczęściej jest koloru ciemnego, szarego, bądź brunatnego. Od żmii najłatwiej odróżnić go po kolorze ciała i braku charakterystycznego zygzaka. Najbardziej charakterystyczną cechą zaskrońca są także dwie żółte plamy, znajdujące się na jego głowie. Wąż ten w sytuacji zagrożenia potrafi wydzielać cuchnącą substancję, co ma sugerować, że jest martwy i odstraszyć potencjalnego drapieżnika. Brzuch zaskrońca najczęściej ma kolor kremowy i jest jaśniejszy, niż reszta ciała. Zaskrońce są też znacznie smuklejsze niż żmije. Grubość ich ciała jest mniejsza.

Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

Cechy charakterystyczne żmii

Najbardziej charakterystyczną cechą żmii jest występujący na jej ciele zygzak oraz głowa, która mocno odznacza się od reszty ciała. Żmije są najczęściej szarawe, bądź zielone, a zygzak przyjmuje barwę brunatną. To masywne węże, które są z reguły znacznie grubsze od innych gatunków, takich jak np. dość cienkie zaskrońce. Warto wiedzieć, że w Polsce rzadko, ale jednak występuje także odmiana żmii zwana melanistyczną. Te żmije są niemal w całości czarne, stąd też zygzak na ich ciele może nie być widoczny.

 

Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

Jak się zachować gdy spotkamy żmiję na swojej drodze? 

Widząc w swoim pobliżu żmiję, nie warto panikować. Zwierze potrafi to bowiem wyczuć. Jeśli spotkamy żmiję, to przede wszystkim nie wykonujmy gwałtownych ruchów i nie uciekajmy, tak aby gad nie poczuł się zagrożony, co mogłoby doprowadzić np. do ukąszenia. Żmija jest płochliwa i prawdopodobnie ucieknie na nasz widok, jednak w sytuacji, gdy nie ma drogi ucieczki może zaatakować. Widząc zwierze należy więc powoli odejść. Jeśli jednak nieszczęśliwie doszłoby do ukąszenia, należy działać szybko. Ugryzienie najczęściej pojawia się w okolicy kostki, kończynę należy więc unieruchomić, a następnie starać się unieść w górę. Jeśli jest taka możliwość można ją oprzeć np. o drzewo, bądź plecak upewniając się, że osoba ukąszona leży w bezpiecznym miejscu. Dobrze jest także położyć na ukąszenie zimny okład, który nieco złagodzi opuchliznę. Miejsca po ukąszeniu nie należy jednak niczym smarować. W trakcie udzielania pierwszej pomocy, należy jak najszybciej wezwać karetkę. To konieczne ze względu na potrzebę podania osobie ukąszonej specjalnej surowicy, która zniweluje szkodliwy jad.

Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

0 0 votes
Daj ocenę