Growth czy Value – na jakie spółki warto teraz stawiać?

Growth czy Value – na jakie spółki warto teraz stawiać?

6 marca, 2021 0 przez Mikołaj Online

Pytanie, czy warto stawiać na spółki typu vaue, czy growth to jedna z najważniejszych kwestii, przed którą staje każdy inwestor. Z jednej strony (growth) mieliśmy w ostatnich miesiącach do czynienia ze spektakularnymi wzrostami, zwłaszcza na amerykańskiej giełdzie. Z drugiej strony spółki value produkują i posiadają bardziej „realne” dobra i odnotowują pokaźne przychody, dzięki czemu wiele z nich wypłaca całkiem spore dywidendy. Które powinny zasilić Twoje portfolio w aktualnym momencie cyklu koniunkturalnego?

Odwieczne pytania – value czy growth?

Zwolennicy obu strategii inwestycyjnych przerzucają się argumentami. Z jednej strony widzimy strategię takich legend jak Warren Buffet, Guy Spier czy Ben Graham, którzy przez dekady zbudowali portfele mogące pochwalić się ponadprzeciętnym wzrostem, znacznie przewyższającym benchmark, czyli główne indeksy. Z drugiej strony mamy do czynienia ze zwolennikami spółek typu value, którzy wymieniają chociażby Teslę, której walory w ciągu roku podrożały ponad 1000%, często w tym samym szeregu stawiany jest Alphabet (Google), Apple, Facebook czy Amazon.

W przypadku obu strategii inwestycyjnych należy brać pod uwagę odmienny horyzont czasowy, cele i kapitał. W długiej perspektywie na starannie wyselekcjonowanych, zyskownych i niskozadłużonych spółkach value praktycznie nie można stracić – w końcu produkują one realne dobra i wypłacają dywidendy, a ich wycena zazwyczaj nie odbiega daleko od fundamentów, dlatego jest w miarę rzeczywista. Spółki growth odnotowują znów spektakularne wzrosty – często bardzo gwałtowne, a ich wyceny nie mają zbyt wiele wspólnego z fundamentami. Można tu znów wymienić Teslę, producenta samochodów elektrycznych, którego wartość przekracza wartość całej dziesiątki największych samochodów osobowych na świecie, pomimo iż pod względem ilość wyprodukowanych samochodów znajduje się dopiero w drugiej dekadzie. PE (cena do zysku) wynosi aktualnie 1055, co jest astronomiczną wartością.

Które warto kupować teraz?

Wyceny spółek growth są w dużej mierze napędzane zwiększaniem podaży pieniądza i luźną polityką monetarną banów centralnych, a także kolejnymi pakietami stymulującymi gospodarkę, z których znaczna część trafia na giełdę. Pojawia się coraz większa ilość nowych inwestorów, którzy wybierają modne spółki. Nic dziwnego, ponieważ coraz łatwiej o brokerów, jak Saxo Bank Polska, którzy oferują łatwy dostęp do walorów z całego świata. Czas pokaże, czy znajdzie się pole do dalszych wzrostów, czy raczej czas na mocniejszą korektę. Ostatnio wyraźnie w tyle pozostawały spółki value i wiele wskazuje na to, że to właśnie teraz przyjdzie czas na nadrobienie zaległości.

Zanim jednak zdecydujesz się na zakup jakiegoś aktywa, pamiętaj o wykonaniu solidnego researchu. Nigdy nie inwestuj więcej, niż możesz stracić, a w ten sposób sprawisz, że inwestowanie nie będzie nadmiernym obciążeniem dla Twojej psychiki.

0 0 votes
Daj ocenę