„Dobre wsparcie” w mieście nad Parsętą. Otwarto mieszkanie wytchnieniowe w Kołobrzegu.
20 grudnia, 2018Gdzie zostało otwarte mieszkanie wytchnieniowe? Kto będzie mógł z niego korzystać? Przez kogo jest ono prowadzone? Serdecznie Zapraszam do przeczytania artykułu.
„DOBRE WSPARCIE” W MIEŚCIE NAD PARSĘTĄ. OTWARTO MIESZKANIE WYTCHNIENIOWE.
W Kołobrzegu zostało oddane do użytkowania mieszkanie wytchnieniowe. Będzie ono prowadzone przez Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej w Ośrodku Charytatywnym dla Dzieci i Młodzieży. Na opiekę będą mogły liczyć osoby niesamodzielne, a także ich opiekunowie. Jest to jeden z celów projektu, który nosi nazwę „Dobre Wsparcie, ponadto jest to system lokalnych usług społecznych” współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. We wtorek zostały przedstawione wszystkie dokładne zasady funkcjonowania nowo powstałego miejsca. Anna Mieczkowska, która została wybrana na prezydenta Kołobrzegu, miała przyjemność uczestniczenia w spotkaniu.
Ponadto kolejnym udogodnieniem nowo powstałego mieszkanie jest to, że jest ono idealnie dostosowane do potrzeb do osób, które są niepełnosprawne. Nowo otwarte mieszkanie, znajduje się przy ulicy Aniołów Stróżów 1 w Kołobrzegu. Mieszkanie jest całkowicie wyremontowane, a także posiada zarówno nowe meble, jak i sprzęt. Mieszkanie to jest dostosowane w taki sposób, że mogą w nim przebywać równocześnie 3 osoby, ponadto osoby te nie będą się znajdować w jednym pokoju, ale każda z tych osób otrzyma swój własny oddzielny pokój. W mieszkaniu znajduje się również największy pokój, który jest idealnie dostosowany do tego, że może tam się znajdywać łóżko medyczne. Osoby niepełnosprawne mają również do swojej dyspozycji samochód, który jest przystosowany właśnie do ich potrzeb. Osoby znajdujące się w mieszkaniu będą również mieli do swojej dyspozycji sprzęt medyczny, który będą mogli wypożyczać, jeżeli będzie im tylko potrzebny. Pobyt w tym mieszkaniu jest bezpłatny. Mogą korzystać z niego osoby, które zostały zakwalifikowane do projektu usług opiekuńczych Caritas „Dobre wsparcie”, który jest realizowany w diecezji od tego roku i docierającego do 120 osób niesamodzielnych.
Tylko dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego udało się otworzyć mieszkanie. Wartość projektu „Dobre wsparcie” była naprawdę ogromna, ponieważ wynosiła ponad 10 mln zł. Przedsięwzięcie realizowane jest od 1 stycznia 2018 r. przez Fundację Nauka dla Środowiska, która jest liderem, ale oczywiście współpracują z trzema innymi partnerami, do których zaliczamy: Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i Województwo zachodniopomorskie (Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej).
Główne działania projektu „Dobre Wsparcie” mają na celu stworzenie kompleksowych usług opiekuńczych zarówno dla osób niesamodzielnych, jak i dla ich rodzin. Łącznie 600 osób z województwa zachodniopomorskiego zostanie objętych wsparciem.
Lider projektu, jakim jest Fundacja Nauka dla Środowiska, odpowiada między innymi za zadania administracyjne, ale nie tylko, ponieważ, trzyma pieczę za wdrażanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (telecentrum). Zadania Caritas skierowane są do tych osób, które niesamodzielnych, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować bez pomocy innych osób. Także znajduje się tutaj m.in.: opieka wytchnieniowa, likwidacja barier architektonicznych w miejscach zamieszkania poprzez dofinansowania remontów, znaleźć tutaj można również sąsiedzkie usługi opiekuńcze, a także jest prowadzone poradnictwo psychologiczne. Jednak trzeba się z tym liczyć, że w tej części projektu udzielenie wsparcie ma ogromne znaczenie m.in. od kryterium dochodowego.
Działania Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego obejmują kilka obszarów. Szkolenia są zorganizowane dla opiekunów i rodzin osób, którzy posiadają różne typy niepełnosprawności, mowa tutaj zarówno o tej niepełnosprawności nabytej, jak i wrodzonej. Szkolenia odbywają się w specjalnie do tego wyznaczonym miejscu, oczywiście miejsce to jest odpowiednio przystosowane do osób, z różnymi niepełnosprawnościami. Osoby niepełnosprawne mają do swojej dyspozycji specjalistyczne łóżko rehabilitacyjne z geriatrycznym manekinem pielęgnacyjnym, które znajduje się w pokoju. Jest to łóżko, na którym jest możliwość nauczenia się podawania insuliny, pomiaru poziomu cukru czy zmian opatrunku i pielęgnacji odleżyn. Wiedza, jaka jest przekazywana podczas szkoleń, jest idealnie dostosowana do potrzeb opiekunów. Udało się zorganizować już 13 takich spotkań.
Ponadto istnieje możliwość obejrzenia przydatnych rozwiązań w mieszkaniu modelowym, oprócz tego ROPS ma w swojej ofercie indywidualne poradnictwo architektoniczne. Także osoby mają możliwość, zdobycia wiedzy na bardzo interesujące tematy, między innymi takie, jak należy dostosować konkretne mieszkania do potrzeb osoby, która sama nie radzi sobie ze wszystkimi czynnościami, czyli do takiej osoby, która jest niesamodzielna. Jeżeli uczestnik zostanie dalej zakwalifikowany do projektu, to ma możliwość wykonania projektu architektonicznego. Są również takie przypadki, że w indywidualnych przypadkach lider projektu kwalifikuje mieszkanie do remontu.
ROPS ma w zanadrzu jeszcze inne pomysły i zamiary między innymi ma w planie utworzenie Regionalnego Portalu Informacyjno-Doradczego wraz z utworzeniem bazy dostępności obiektów użyteczności publicznej.
Artykuł powstał dzięki portalowi Pożyczki darmowe