Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

2 maja, 2020 0 przez Mikołaj Online

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy wysyłać przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji wymaga jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy dobrym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co sprawić, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze dane na błędne konto?

 

Błędny przelew – jakie są konsekwencje?

Często realizujemy wiele przelewów naraz również w pośpiechu, by pieniądze szybko trafiłyście do oczekujących. Wówczas łatwo o pomyłkę. Potrafią zatem żyć niepoprawne dane adresata, zbyt wielka kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Każda z pomyłek wymaga innego tworzenia dodatkowo chyba zawierać za sobą inne konsekwencje:

Błędne dane użytkownikowi

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w powodzeniu, czy błędny adres odbiorcy przelewu to kilka szkodliwe pomyłki, jakie możemy sprawić. Banki weryfikują zlecenia wyłącznie po numerze konta, więc przelew a naprawdę zostanie przesłany do odpowiedniej osoby (oczywiście, jeżeli nie było pomyłki w punkcie konta).

Jedynym elementem są nowo powstałe rachunki. Kiedy kładzie się nowe konto a chce zasilić je tekstem z ważnego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli coś nie będzie się zgadzać, bank może odrzucić przelew.

Zbyt duża kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie większą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz przesłać 5000 zł). W obecnym fakcie problem zatrzymuje się znacznie dużo poważny. Bank nie płaci za pomyłki klientów w obecnej roli dodatkowo że nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W obecnym przypadku można jedynie umówić się z klientem i poprosić o zwrot różnicy w sumach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona suma będzie większa niż środki dostępne na twoim rachunku, przelew nie zostanie stworzony. W sukcesie zbyt wysokich przelewów z datą przyszłą ważna w sposobie natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak by dostępna suma była ciemniejsza od zleconej). Wówczas uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to najwłaściwszy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak skonstruowane, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wpisze się za mały lub zbyt duży ciąg cyfr, okienko z raportem poinformuje o braku, lub przelew nie zostaje wykonany i gość z banku zetknie się spośród jego zleceniodawcą.

Brak w porze cyfr lub czarne ich wprowadzenie to teraz zupełnie inna sprawa. Pół biedy, jeśli zlecimy dowód na oddzielne konto. Bank go nie zrealizuje lub wręczy transfer w układzie paru dni roboczych (czas oczekiwania może dzielić się w relacji od regulaminu, w wybranych bankach trwa ledwie dzień, w obcych nawet ponad tydzień). Gdy jednak błędny numer jest zdolny, to pieniądze trafią na inny rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, to nawet gdy dane adresata wpiszesz poprawnie, a ciąg liczb nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma druga kobieta.

Cofnięcie przelewu – co sprawiać?

Popełniliśmy brak w punkcie konta. Co już? Do kogo należy się zwrócić? W relacji od banku możemy dokonać:

anulowanie samodzielne z okresu bankowości internetowej – wygodne w niewielu bankach. Zwykle dotyczy wyłącznie przelewów z datą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez kontakt z konsultantem. Nie przeważnie jest dodatkowa (szukaj wiedzy w regulaminie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
anulowanie w zespole – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – kiedy jest możliwe, a jak nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, chce od dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank pewnie nie pogodzić się na cofnięcie przelewu, gdy w regulaminie jest zapis, że praca nie anuluje działań z datą bieżącą. Większość banków nie robi kłopotów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie stanowi zatem wprawdzie regułą (znów zależy jedynie od regulaminu).

czasu, jaki minął od złożenia przelewu

Szacuje się też duża reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu umówmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z jakiego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli sprawa nie została również zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i idących), można ją odkręcić. Ale gdy pieniądze poszły obecnie na czyjeś konto, z okresu naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na niskie konto – jak odzyskać pieniądze i bądź to w zespole możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie posiadamy odpowiednia do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować pomoc w odzyskaniu pieniędzy i zetknąć się z bankiem, do jakiego poszedł przelew. Stanowi zatem wprawdzie tylko silna opinia, nie obowiązek. Na sile zapisu Sądu Najwyższego z grudnia 2008 roku, bank ma obowiązek wykonać zadanie zgodne z specjalnym daniem oraz zasadami pożycia społecznego. Co świadczy, że do jego przeznaczeń nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank zgodzi się pomóc, może przekazać do przypadkowego odbiorcy wezwanie do zapłaty na sile zasad kodeksu cywilnego, który prowadzi, że „każdy, kto bez przyczyny prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem własnej osoby, jest zobowiązany do wydania pomocy w istocie, a gdy to złe, do zwrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego nazywa to obowiązek zwrotu pieniędzy (w obrębie było zatem bezpodstawne wzbogacenie się).

Zaproszenie do oddania wpłaty powinno zawierać kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania sumy i numer rachunku osoby, która zamierza odzyskać swój majątek. Pewnie nie ma pewności, że po wysłaniu wezwania odzyskamy własne pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, uchyla się od zwrotu, można szybko tylko zgłosić rzecz do wniosku. W trakcie postępowania bank nie jest natomiast stroną także nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka może nas sporo kosztować, nawet gdy przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może otrzymać opłatę. Dodatkowa technologia jest realizowana wyłącznie z winy osoby, która błędnie wpisała informacje i musi zaangażowania pracowników firmy. W relacji od banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Zapewne są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy przecież od podpisanego przez użytkownika regulaminu.

Jeżeli bank podejmie się usług w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam jeszcze więcej. W relacji od firmie prawdopodobnie stanowić ostatnie opłata od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę