Akumulator to serce samochodu – jakie powinno być jego prawidłowe napięcie?

Akumulator to serce samochodu – jakie powinno być jego prawidłowe napięcie?

20 stycznia, 2020 0 przez Mikołaj Online

Akumulator to serce mechaniczne samochodu. Najpopularniejszy z akumulatorów, czyli kwasowo-ołowiowy jest podzespołem auta, który mimo cechy jaką stanowi jego bezobsługowość wymaga okresowej kontroli poziomu naładowania. Każdy kierowca wie, że poprawne naładowanie akumulatora przedłuża jego żywotność, a tym samym obniża koszty eksploatacji pojazdu. Niestety, zwyczajne niedbalstwo kierowców sprawia, iż często doprowadzają oni dopiero wówczas, kiedy silnik przestaje się uruchamiać. Awaria baterii sprawia, że prawidłowe napięcie akumulatora ulega zakłóceniom i w efekcie doprowadza do awarii samochodu.

Napięcie spoczynkowe akumulatora – sprawdzajmy je, a unikniemy przykrych niespodzianek na drodze!

Aby sprawdzić aktualny stan akumulatora, należy zbadać jego napięcie. Napięcie akumulatora, które najwięcej mówi nam o stanie technicznym pojazdu to tak zwane napięcie spoczynkowe, którego pomiaru dokonujemy z użyciem multimetru. Cała kontrola stanu napięcie akumulatora nie trwa dłużej niż pięć minut, a jest to najbardziej podstawowy sposób dbania o przedłużenie użytkowania silnika auta. Faktem jest bowiem, że im dłużej akumulator pracuje oraz im dłużej pozostaje rozładowany, tym łatwiej o jego awarię i kosztowną wymianę. Kluczem zaś do jego dobrej kondycji jest właśnie systematyczna kontrola napięcia. Napięcie akumulatora porównywane jest przez mechaników do kondycji ludzkiego serca. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią profilaktykę, czeka nas awaria, najczęściej w najmniej odpowiednim momencie.

Napięcie akumulatora – jak dokonać jego pomiaru?

Pomiar napięcia spoczynkowego akumulatora to – najbardziej podstawowe – badanie stanu technicznego pojazdu. Napięcie akumulatora w stanie spoczynku daje nam obraz, jaki jest stopień naładowania akumulatora i czy akumulator jest wolny od zwarć. Do pomiaru napięcia akumulatora służy urządzenie zwane multimetrem, dostępne w każdym, profesjonalnym sklepie narzędziowym. Napięcie akumulatora wykonujemy przełączając multimetr na opcję badania napięcia stałego (w zakresie do 20 V). Złączki kabli do pomiaru wkładamy do właściwych gniazd, a końcówki stykamy z akumulatorem (zasada jest taka, że czerwona końcówka dotyka klemy pulsowej, a czarna klemy minusowej).

Napięcie naładowanego akumulatora 12V po zgaszeniu silnika – co należy o nim wiedzieć?

Napięcie akumulatora po wyłączeniu silnika (mniej więcej po godzinie) powinno mieścić się w przedziale od 12,5 V do 12,8 V. Jeżeli napięcie akumulatora osiąga wartość mniejszą niż 12,5 V akumulator może być już zużyty lub niewystarczająco doładowany. Jeśli miernik zaś wskaże 10,5 V, a pojazd będzie miał problem z prawidłowym uruchomieniem, przyczyną może być zwarcie w celi. W takiej sytuacji konieczna będzie wymiana akumulatora na nowy. Warto również wiedzieć, że napięcie akumulatora w trakcie pracy silnika oscylować powinno od 14 do 14,4 V, jeśli samochód ma mniej niż dziesięć lat oraz od 14,4 V do 14,7 V, jeśli jest to nowszy rocznik auta. Napięcie akumulatora należy sprawdzać systematycznie, bo jego prawidłowe wartości są podstawowym gwarantem długiego, bezawaryjnego użytkowania silnika, czyli serca każdego samochodu.

Artykuł przygotowany przez Portal o akumulatorach https://akustrefa.pl

0 0 votes
Daj ocenę